- Professional in Europe- europejska jakość kształcenia zawodowego
- Erasmus+
- 8.9 Wsparcie szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe oraz uczniów uczestniczących w kształceniu zawodowym i osób dorosłych uczestniczących w pozaszkolnych formach kształcenia zawodowego w ramach Kontraktów Samorządowych
- 8.6 Dostosowanie systemu kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb lokalnego i regionalnego rynku pracy poprzez wsparcie szkół publicznych i niepublicznych oraz osób dorosłych na obszarze powiatów: drawskiego i łobeskiego
- Innowacje
- Aktywna tablica
- Pomorze Zachodnie
- Młodzi z Powerem
Professional in Europe- europejska jakość kształcenia zawodowego
Projekt „Professional in Europe – czyli europejska jakość kształcenia zawodowego” (2022-1-PL01-KA122-VET-000070185)
Zespół Szkół w Drawsku Pomorskim realizuje projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) 2021-2027. Projekt jest realizowany na zasadach programu Erasmus+, ale dofinansowany z projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, którego beneficjentem jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Projekt będzie realizowany w okresie od 01.10.2024 do 30.06.2024.Dofinansowanie projektu wynosi 201 531,08 zł.
Projekt ma na celu:
Podniesienie jakości kształcenia poprzez rozszerzenie zakresu nauczania o zagraniczną wiedzę i
doświadczenie z zakresu danego zawodu,
Poprawa mobilności zawodowej uczniów i przygotowanie ich do funkcjonowania na europejskim
rynku pracy,
Wzrost poziomu znajomości języka angielskiego i poziomu świadomości międzykulturowej,
Wzmocnienie pozycji szkoły na arenie międzynarodowej.
W ramach projektu 20 uczniów szkoły wyjedzie na 2 – tygodniowe praktyki zawodowe do Portugalii. Aby wziąć udział w mobilności, osoby chętne, będą musiały złożyć formularze rekrutacyjne. Do Portugalii wyjedzie młodzież, która kształci się na następujących kierunkach: technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik pojazdów samochodowych. Grupie będzie towarzyszyć dwóch opiekunów – nauczycieli przedmiotów zawodowych. Termin mobilności został już ustalony z partnerem projektu – firmą Associação Intercultural Amigos da Mobilidade z siedzibą w Barcelos. Młodzież odbędzie praktyki zawodowe w portugalskich przedsiębiorstwach w okresie od 25.02.2024 - 08.03.2024 oraz 01.04.2024 do 12.04.2024. Podróż będzie trwała 2 dni. Przed mobilnością zostaną zorganizowane dodatkowe zajęciach dla uczniów – językowe, kulturowe, pedagogiczne oraz spotkanie informacyjne, mające na celu przekazanie najważniejszych kwestii dotyczących wyjazdu oraz praktyki, w tym przekazanie informacji i danych teleadresowych EEL oraz wyznaczonego mentora portugalskiego.
Szkoła zorganizuje bezpieczny transport grupy w dwie strony. Uczniowie i ich opiekunowie zostaną ubezpieczeni. Młodzież otrzyma kieszonkowe na wyjazd.
Partner projektu zadba o organizację miejsc stażowych, zakwaterowanie, wyżywienie oraz program kulturowy dla grupy. Do jego zdań będzie należeć także monitoring, ewaluacja, ocena kompetencji za pomocą dokumentów Europass Mobilność oraz Certyfikatów. Udział w projekcie jest bezpłatny. Z projektu zostaną pokryte takie wydatki jak: koszty utrzymania, podróż, ubezpieczenie, kieszonkowe, wycieczki kulturowe, przejazdy lokalne. Projekt jest finansowany ze środków EFS+ w podziale:
82,52% środki europejskie 17,48 środki krajowe.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie