Archiwum Aktualności
Dni Otwarte UTH
- 26.03.2024
Za nami fascynujący wyjazd do Warszawy na Dni Otwarte UTH w której odbywała się II edycja Warszawskiego Festiwalu Nauk Inżynieryjnych z Uczelni.
3Biorąc udział w wydarzeniu mieliśmy okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną Uczelni oraz porozmawiać z przedstawicielami kół naukowych Tech-Safe-Auto, TSL Team - Koło Naukowe, UTH Racing Team, AirProject, Koło Architektury Wnętrz- Uczelnia Techniczno – Handlowa.
Uczelnia przedstawiła bogaty program, który zawierał wiele ciekawych spotkań, wykładów i paneli dyskusyjnych, pokazów i stoisk partnerów Uczelni m.in. CD PROJEKT RED, Centrum Szkolenia Maszynistów, HYPERFORMANCE, Instytut Badawczy Dróg i Mostów, Instytut Transportu Samochodowego, M.S. Group, Orbico, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Motoryzacji, PKP Intercity, Postaw na bezpieczeństwo, Trela Motorsport.
Zwiedziliśmy i zapoznaliśmy się szczegółowo z zadaniami, zakresem prac oraz możliwościami jakie posiada ITS – Instytut Transportu Samochodowego.
W tym dniu również została podpisana umowa o współpracy dydaktycznej i organizacyjnej oraz patronacie między Uczelnią Techniczno - Handlową reprezentowaną przez Rektor dr Justynę Żylińską a Zespołem Szkół w Drawsku Pomorskim reprezentowanym przez Dyrektor Iwonę Kucharską dla Technikum Pojazdów Samochodowych dla którego koordynatorem jest Pani Katarzyna Melnyczok i Technikum Informatycznego z koordynatorem Panem Mirosławem Melnyczok. Technikum Pojazdów Samochodowych reprezentowali: Aleksander Kowalski i Maciej Górski, zaś Technikum Informatyczne Wojciech Darski i Michał Milcz.
Zespół siatkarzy z ZS w Drawsku Pomorskim awansował do turnieju finałowego Wojewódzkiej Licealiady!
- 26.03.2024
Duży sukces sportowy osiągnęli siatkarze drawskiego Zespołu Szkół. W dniu 19.03.2024 r w ZS w Łobzie odbył się turniej Regionalny Wojewódzkiej Licealiady dla mistrzów powiatów: drawskiego, łobeskiego, stargardzkiego., wałeckiego oraz miasta Szczecin. Na turnieju stawili się siatkarze z ZS nr 4 w Wałczu, LO 2 Szczecin, ZS nr 2 Stargard , ZS w Drawsku Pom. oraz gospodarze ZS w w Łobzie.
Zwycięstwo w turnieju dawało przepustkę do Finału Wojewódzkiej Licealiady.
Rozgrywki rozegrano w systemie ,,każdy z każdym’’ Zespół z Drawska w pierwszym meczu spotkał się ze Stargardem , wygrywając przekonująco 2:0. W drugiej potyczce pokonał siatkarzy ze Szczecina 2:0 . W trzecim meczu Drawsko musiało uznać wyższość drużyny z Wałcza przegrywając (0:2). W ostatnim meczu zespół z Drawska po zaciętym pojedynku pokonał gospodarzy turnieju ( 2:0) i zapewnił sobie I miejsce.
ZS w Drawsku Pom wystąpił w następującym składzie: Rafał Łuczak, Bartłomiej Wasiuk, Jakub Pietrasik, Natan Cyc, Świercz Kacper,Alex Piłat, Kacper Szczygielski,Karol Kuropatnicki. Opiekunem zespołu był Andrzej Pedrycz
Wycieczka do Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie
- 12.03.2024
07 marca 2024 roku uczniowie Zespołu Szkół Drawska Pomorskiego udali się z wizytą do Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Spotkanie miało na celu przedstawienie oferty edukacyjnej ZUT dla uczniów oraz udział w ćwiczeniach laboratoryjnych.
21Uczniowie wraz z opiekunami podzieleni na grupy udali się na 3 wydziały, gdzie mogli zobaczyć w jaki sposób studenci zdobywają wiedzę na uczelni.
Grupa 15-o osobowa pod opieką nauczycielki biologii Pani Iwony Kucharskiej miała możliwość zapoznać się ze specyfiką zajęć prowadzonych na wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa przez dr hab.inż Joanną Żochowską- Kujawską, prof. ZUT oraz dr hab. Inż. Markiem Kotowiczem. Młodzież mogła spróbować owady, które odgrywają ogromną rolę w życiu człowieka oraz dowiedzieć się dlaczego idziemy w kierunku rozwoju biotechnologii. Następnie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez dr inż. Marcina Biernaczyka, który wprowadził uczniów w świat ryb.
Druga grupa wraz z opiekunem Panią Anną Tołoczko udała się na wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, gdzie uczestniczyła w wykładzie dotyczącym genetyki prowadzonym przez dr hab.inż. Katarzyna Michałek. Następnie uczniowie wzięli udział w zajęciach praktycznych, gdzie mieli możliwość przygotować próbki do badań laboratoryjnych oraz obejrzeć pracownie, w których wykonywane są badania.
Trzecia grupa i jej opiekun Pan Mirosław Melnyczok uczestniczyła na wydziale Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki, gdzie miała możliwość zobaczyć w jaki sposób wykorzystujemy technologię do rozwijania nauki. Uczniowie zapoznali się z technologią obróbki tworzyw sztucznych, poznali techniki oprogramowania sterowanego robotem spawalniczym. Następnie obejrzeli pracownie technologii mechanicznej jak i pracownie fizyki. Uczestniczyli w zajęciach warsztatowych z robotyki, gdzie wykorzystywano drony.
Dzień Otwarty Szkoły
- 06.03.2024
W dniu 23 lutego 2024 r. w Zespole Szkół w Drawsku Pomorskim odbył się Dzień Otwarty Szkoły. Gościliśmy uczniów ze szkół podstawowych z Drawska Pomorskiego, Mielenka Drawskiego, których witali i oprowadzali przedstawiciele Samorządów Uczniowskich. Swoją obecnością zaszczycił nas także Starosta drawski- Pan Stanisław Cybula.
50W Liceum Ogólnokształcącym prezentowane były profile klas humanistyczno- prawnej, matematyczno – informatycznej, ratowniczo- medycznej oraz ogólnej z rozszerzonym językiem obcym.
Odwiedzający uczniowie mogli m.in. poznać tajniki skutecznego i wielowymiarowego uczenia się języków obcych, wziąć udział w symulacji rozprawy sądowej, utrwalić zasady udzielania pierwszej pomocy, sprawdzić swoją wiedzę i obejrzeć ciekawe doświadczenia chemiczne. W ramach prezentacji profilu matematyczno-informatycznego uczniowie klas ósmych zwiedzali szkołę wybudowaną w Minecrafcie.
W Technikum i Branżowej Szkole I Stopnia ósmoklasiści zostali zapoznani z bogatą ofertą kształcenia zawodowego. Uczniowie klasy 1P opowiedzieli ósmoklasistom o nauce w Szkole Branżowej. Przy okazji przedstawili też ofertę FireStop Holland, naszego partnera, u którego młodzież klas branżowych może odbywać praktyki. Po prezentacji przyjezdna młodzież miała okazję sprawdzić swoją znajomość niemieckiego i angielskiego grając w interaktywną grę językową. W gabniecie historii młodzież mogła dotknąć przedmioty z przeszłości i ułożyć z puzzli mapę tworząc obraz II Rzeczpospolitej. Uczennice zaprezentowały wyniki projektu doświadczalnego „Wpływ etylenu na dojrzewanie owoców” przeprowadzonego przez uczniów na potrzeby lekcji biologii.
Technikum Samochodowe w Dniu Otwartym reprezentowali przedstawiciele następujących instytucji współpracujących - AUTO SZYBY Drawsko ( pokaz naprawy szyby oraz urządzeń odpowiadających za naprawę), Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Pile (edukacja w zakresie BRD, testy ćwiczeniowe z zakresy ruchu drogowego), Uczelnia Techniczno-Handlowa im. H. Chodkowskiej ( uczelnia patronacka o specjalności Transport, Logistyka, Informatyka), Pan Andrzej Kowalski organizator stanowiska POLARIS – organizatora rajdów terenowych, Osp Ostrowice (pokaz uwalniania poszkodowanych z wraku samochodu po wypadku), Komenda Powiatowa Policji w Drawsku Pomorskim (wsparcie w zakresie BRD oraz profilaktyki uzależnień), INDASA Polska przedstawiciel Pan Adam Sakowicz zaprezentował nowoczesne techniki szlifowania oraz KIA Polmotor wraz z przedstawicielem klasy patronackiej Sebastianem Arszyńskim .
Technik informatyk prezentował konfigurację urządzeń sieciowych sprzętu komputerowego.
Uczniowie Technikum Reklamy przygotowali filmik na szkolnym TikToku, który prezentował poszczególne kierunki kształcenia. Przybliżyli też specyfikę zawodu oraz przygotowali stoisko Dział Promocji, na którym robili zdjęcia przy ściance ze skrzydłami, oraz przy greenscreenie. Cała ekspozycja była oświetlona profesjonalnymi lampami, które wraz z innym sprzętem zostały zakupione na potrzeby kształcenia w zawodzie technik reklamy.
Technik Hotelarstwa i Technik Żywienia Usług Gastronomicznych były prezentowane w pracowniach Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Drawsku Pom. Uczniowie Technikum Hotelarskiego przygotowali prezentację dotyczącą kierunku. Młodzież mogła obejrzeć pracownię do nauki zawodu- recepcję, apartament, salę obsługi gościa w restauracji. Technik Żywienia prezentował umiejętności zawodowe sporządzając pyszne, degustacyjne przystawki, jednocześnie zapoznając ze specyfiką pracy w gastronomii.
Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Drawsku Pomorskim dziękują wszystkim odwiedzającym oraz zaproszonym gościom za przybycie i atmosferę życzliwości podczas Dnia Otwartego Szkoły.
Serdeczne podziękowania składamy również Prezesowi PKS Złocieniec- Panu Mirosławowi Stołowskiemu za pomoc w przewozie uczniów szkół podstawowych.
Projekt „Professional in Europe – czyli europejska jakość kształcenia zawodowego”
- 25.03.2024
(2022-1-PL01-KA122-VET-000070185)
Zespół Szkół w Drawsku Pomorskim realizuje projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) 2021-2027. Projekt jest realizowany na zasadach programu Erasmus+, ale dofinansowany z projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, którego beneficjentem jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Projekt będzie realizowany w okresie od 01.10.2024 do 30.06.2024. Dofinansowanie projektu wynosi 201 531,08 zł.
Projekt ma na celu:
- Podniesienie jakości kształcenia poprzez rozszerzenie zakresu nauczania o zagraniczną wiedzę i doświadczenie z zakresu danego zawodu,
- Poprawa mobilności zawodowej uczniów i przygotowanie ich do funkcjonowania na europejskim rynku pracy,
- Wzrost poziomu znajomości języka angielskiego i poziomu świadomości międzykulturowej,
- Wzmocnienie pozycji szkoły na arenie międzynarodowej.
W ramach projektu 20 uczniów szkoły wyjedzie na 2 – tygodniowe praktyki zawodowe do Portugalii. Aby wziąć udział w mobilności, osoby chętne, będą musiały złożyć formularze rekrutacyjne. Do Portugalii wyjedzie młodzież, która kształci się na następujących kierunkach: technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik pojazdów samochodowych. Grupie będzie towarzyszyć dwóch opiekunów – nauczycieli przedmiotów zawodowych. Termin mobilności został już ustalony z partnerem projektu – firmą Associação Intercultural Amigos da Mobilidade z siedzibą w Barcelos. Młodzież odbędzie praktyki zawodowe w portugalskich przedsiębiorstwach w okresie od 25.02.2024 - 08.03.2024 oraz 01.04.2024 do 12.04.2024. Podróż będzie trwała 2 dni.
Przed mobilnością zostaną zorganizowane dodatkowe zajęciach dla uczniów – językowe, kulturowe, pedagogiczne oraz spotkanie informacyjne, mające na celu przekazanie najważniejszych kwestii dotyczących wyjazdu oraz praktyki, w tym przekazanie informacji i danych teleadresowych EEL oraz wyznaczonego mentora portugalskiego.
Szkoła zorganizuje bezpieczny transport grupy w dwie strony. Uczniowie
i ich opiekunowie zostaną ubezpieczeni. Młodzież otrzyma kieszonkowe na wyjazd.Partner projektu zadba o organizację miejsc stażowych, zakwaterowanie, wyżywienie oraz program kulturowy dla grupy. Do jego zdań będzie należeć także monitoring, ewaluacja, ocena kompetencji za pomocą dokumentów Europass Mobilność oraz Certyfikatów. Udział w projekcie jest bezpłatny.
Z projektu zostaną pokryte takie wydatki jak: koszty utrzymania, podróż, ubezpieczenie, kieszonkowe, wycieczki kulturowe, przejazdy lokalne. Projekt jest finansowany ze środków EFS+ w podziale: 82,52% środki europejskie 17,48 środki krajowe.#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie