Archiwum Aktualności
Zawodowcy w Portugalii
- 25.06.2024
Wybrani uczniowie klas drugich i trzecich technikum w Zespole Szkół w Drawsku Pomorskim wzięli udział w stażach zawodowych w Portugalii w ramach projektu dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) 2021-2027 pt. ‘Professional In Europe – Czyli Europejska Jakość Kształcenia Zawodowego’.
59Z wyjazdów, które miały miejsce w lutym a potem kwietniu 2024 roku, skorzystało łącznie dwudziestu uczniów (podzielonych wcześniej na dwie grupy składające się z dziesięciu uczestników) wraz z opiekunkami, Paniami: Małgorzatą Jasyk, Renatą Piszak-Walczykowską, Beatą Kucharczyk oraz Joanną Pieńkos.
Cały projekt został sfinansowany ze środków unijnych w ramach programu FERS, a pomysłodawczynią a później koordynatorką projektu była Pani Wicedyrektor Małgorzata Jasyk.
By zawrzeć porozumienie o współpracy Panie dyrektor Iwona Kucharska, Wicedyrektor Małgorzata Jasyk, oraz Renata Piszak-Walczykowska w listopadzie 2023 roku wybrały się w podróż do Barcelos w Portugalii. Tam spotkały się z Panem Nuno Varajo Barbosa, dyrektorem Mobility Friends, organizacji zajmującej się stażami uczniowskimi, by dopiąć mobilności uczniów na ostatni guzik.
Tym sposobem w grudniu 2023 roku, w drodze postępowania rekrutacyjnego wyłoniono dwudziestkę szczęśliwców, którzy już wkrótce mieli nabywać umiejętności praktycznych u portugalskich pracodawców.
W skład grupy pierwszej, weszli następujący uczniowie:
- Gabriela Wójtowicz
- Aleksandra Kranz
- Michalina Nosek
- Diana Televna
- Oliwia Papis
- Kacper Okowiński
- Aleksander Kowalski
- Bartosz Morenko
- Radosław Marcinkowski
- Hubert Wełna
Ci młodzi ludzie wraz z Paniami Beatą Kucharczyk oraz Renatą Piszak-Walczykowską wyruszyli po przygodę 25 lutego 2024. Zanim dotarli do celu podróży zwiedzili Madryt i najpopularniejsze jego zabytki. Już w kolejnym dniu odbyły się rozmowy z pracodawcami i tym samym rozpoczęła się piękna, dwutygodniowa portugalska przygoda. Uczniowie odbywali staże w hotelu Apulia Praia, restauracji Zona Verde, piekarni Pastelaria, warsztacie samochodowym Barcelo Turbo. Po pracy mieli czas na przyjemności, to też chętnie zwiedzali okolicę. Byli na wycieczkach w Porto, Guimaraes, Ponte de Lima, Viana do Castelo oraz Bradze, odwiedzili escape room. Ponadto chętnie grali w piłkę, pływali w basenie czy zwyczajnie integrowali się z młodzieżą z innych krajów. Nikt nie narzekał na nudę.
W tak miłej atmosferze dwa tygodnie minęły wyjątkowo szybko, i podczas gdy pierwsza grupa przygotowywała się do drogi powrotnej druga powoli pakowała walizki.
31 marca 2024 roku kolejna grupa opuściła na pewien czas swoich bliskich, by na Półwyspie Iberyjskim nabierać doświadczenia zawodowego. W teamie, nad którym czuwały Panie wicedyrektor Małgorzata Jasyk i Joanna Pieńkos znalazły się następujące osoby:
- Wiktoria Dolak
- Julia Misiak
- Pamela Bednarek
- Oliwia Przepiura
- Magda Golec
- Wanesa Noga
- Wiktoria Lonc
- Kamil Strajk
- Maciej Górski
- Alan Stańczykowski
Choć portugalska aura nie napawała na początku optymizmem, później bardzo mile zaskoczyła uczestników projektu. Podobnie jak poprzednicy najpierw spotkali się oni z pracodawcami by omówić warunki „zatrudnienia”, potem pod czujnym okiem swoich przełożonych nabywali nowych umiejętności.
Pierwsza połowa kwietnia w Barcelos obfitowała w ciepłe i słoneczne dni, tak więc członkowie drugiej grupy chętnie z nich korzystali. W czasie wolnym dużo spacerowali po okolicy, zwiedzili też Porto, Bragę, Guimaraes oraz urokliwe Viana do Castelo. Nie zabrakło integracji z cudzoziemcami, a uczestnicy wyjazdu zawarli przyjaźnie na całe życie.
Podczas pożegnania i powrotu do Polski niejednemu zakręciła się łezka w oku, niektórzy nawet zastanawiali się, jak pobyt w Portugalii przedłużyć.
17 czerwca 2024 r. odbyło się spotkanie podsumowujące oba wyjazdy. Uczestnicy przedstawili prezentację multimedialną, przygotowali gazetkę informacyjną. Był też słodki poczęstunek z portugalskim akcentem w postaci pasteis de nata, regionalnego słodkiego przysmaku.
O tym, że podróże kształcą wiadomo nie od dziś. Młodzież z Technikum w Zespole Szkół w Drawsku Pomorskim jest na to żywym dowodem. Po odbytych stażach zawodowych wróciła do szkoły zainspirowana, z głowami pełnymi pomysłów. Czy zostaną zrealizowane? Czas pokaże. Jedno jest pewne, północna Portugalia i Atlantyk oczarowały wszystkich swoim urokiem do tego stopnia, że obiecały sobie jeszcze tam wrócić.
Jesteśmy Bee.Eco
- 11.06.2024
Programm Be.Eco to propozycja dla nauczycieli i edukatorów, którzy w swojej pracy z uczniami chcą poruszać tematy związane z edukacją ekologiczną i klimatyczną. Skierowany jest do uczniów szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych,ale także do rodziców, entuzjastów ekologicznego stylu życia oraz wszystkich, którym bliski jest los naszej planety.
Celem jest tworzenie społeczności skupionej wokół ekologii, która stała się wyzwaniem XXI wieku.
Fundacja Digital University działa od 2014 roku. Jej misją jest wyrównywanie szans i edukacja w zakresie nowych technologii oraz kompetencji przyszłości. Dostarcza najnowszą wiedzę w tych obszarach i pomaga odnaleźć się w dynamicznie zmieniającym się świecie.