Podczas spotkania w sali kinowej nasi uczniowie wraz z rówieśnikami ze szkół średnichw Kaliszu Pom. i Złocieńcu mogli wysłuchać dwóch wykładów pani prof. dr hab. Ewy Kołodziejek - językoznawcy, nauczyciela akademickiego w Instytucie Językoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego oraz kolejnych dwóch wykładów pani doc. dr Grażyny Majkowskiej – językoznawcy, specjalisty od języka mediów, pracownika Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Moderatorem spotkania była pani Aleksandra Radecka – polonistka z ZSP w Kaliszu Pom.
Żywo i niezwykle interesująco zaprezentowane tematy, dotyczące zjawisk we współczesnej polszczyźnie, przekonały młodzież, że język to kod znajdujący się w ciągłym rozwoju, fascynujący, zachęcający do ciągłej obserwacji i badań. Uczniowie poznali wiele nowych pojęć językoznawczych, np. kalka semantyczna, marketyzacja, tabloidyzacja czy demokratyzacja języka. Pani prof. Ewa Kołodziejek analizowała wiele przykładów języka mówionego i języka w sieci internetowej, zwracając uwagę na jego ikoniczność, emocjonalność, alogiczność czy alinearność. Wiele uwagi poświecono także wyrazom modnym, przenikającym do polszczyzny z gwary młodzieżowej lub z języka angielskiego,np. „dokładnie” oznaczające potwierdzenie słów rozmówcy, „dedykowany” jako przeznaczony, a także wyrazy: „destynacja”, „promocja”, „premiera”, „nominacja”- używane w niefortunnych sytuacjach komunikacyjnych. Nie po raz pierwszy uczniowie usłyszeli także o fleksyjności języka polskiego i konieczności odmieniania nazwisk. Omówiono także zjawiska brutalizacji i wulgaryzacji polszczyzny, szczególnie w języku mediów.
Pani doc. dr Grażyna Majkowska zajęła się dwoma tematami- analizą języka współczesnych dziennikarzy oraz zagadnieniem z dziedziny retoryki i erystyki: „Jak mówić, by nas słuchano”. Niestety, uczniowie usłyszeli, że dzisiejszy język mediów, który powinien upowszechniać wzorcowy model polszczyzny, znacznie obniżył poziom i nie stanowi już językowego autorytetu. Zdarza się, że młodzi dziennikarze popełniają błędy językowe, nie sprawdzają źródeł informacji, słabo przygotowują się do wywiadów, okazują arogancję wobec rozmówców. A tymczasem cechy profesjonalnego dziennikarstwa to szczegółowość, zwięzłość, obiektywizm, rzetelne cytowanie, bezstronność i neutralność, a przede wszystkim stosowanie zasad etyki zawodowej.
Po części wykładowej uczniowie mogli skorzystać z ćwiczeń warsztatowych pod okiem fachowców-językoznawców. Można się było sprawdzić w odmianie nazwisk, nazw miejscowości, liczebników porządkowych i zbiorowych, w poprawianiu usterek stylistycznych, niefortunnych związków frazeologicznych czy nieudanych zapożyczeńz języków obcych. Trzeba przyznać, że nasi licealiści wypadli całkiem dobrze. Wykazali się wiedzą i umiejętnościami, których czasem brak studentom polonistyki czy dziennikarstwa.
Dzień „ukłonu” w stronę rodzimego języka upłynął ciekawie i pouczająco. Wzrosła na pewno świadomość poprawnościowa i wrażliwość na słowo mówione i pisane. Uczestnicy projektu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2020”, zorganizowanego przez Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim, zrozumieli z pewnością, że każdy użytkownik języka jest strażnikiem polszczyzny.
Opracowała:
Marlena Otłowska