• 31 MAJA ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA

• 23.05.2023
        • Dzień 31 maja ogłoszony przez  Światową Organizację zdrowia WHO jako Światowy Dzień bez Tytoniu jest okazją do zwrócenia uwagi na problem zdrowotny - powszechność palenia papierosów oraz jego skutki zdrowotne. Dym tytoniowy składa się z 4000 tys. związków chemicznych, w tym ponad 40 to substancje rakotwórcze, które w czasie palenia są wprowadzane do organizmu palacza a także osób przebywających w otoczeniu osoby palącej (zjawisko palenia biernego). Papierosy - a właściwie zawarta w nich nikotyna - zostały uznane przez WHO za substancję psychoaktywną o działaniu narkotycznym, podobnie jak kokaina czy heroina, szybko prowadzącą do uzależnienia.​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

W połączeniu z dymem tytoniowym nikotyna zwiększa ryzyko nowotworów i chorób układu krążenia, w tym    zawałów, nadciśnienia, miażdżycy, tętniaków, udarów. Dym tytoniowy zawiera szereg substancji o działaniu kancerogennym - substancje smoliste, które przez lata gromadzą się w drogach oddechowych i mogą wywoływać nowotwory płuc, krtani, gardła, przełyku. Palacze częściej cierpią na wrzody żołądka i dwunastnicy - nikotyna pobudza układ trawienny, co zwiększa produkcję soku żołądkowego. Nikotyna jest również neurotoksyną, tzn. w wysokich dawkach upośledza funkcjonowanie układu nerwowego, w skrajnych przypadkach prowadząc do śmierci.

Palenie papierosów wpływa również na nasz wygląd i urodę. U palaczy widoczny jest brunatny nalot na zębach,  skóra jest przesuszona i ziemista, szybciej się starzeje ze względu na niedobór kolagenu i elastyny oraz odwodnienie.

Tak samo szkodliwie działają e-papierosy, których głównym składnikiem jest nikotyna i glikol propylenowy.          Ten ostatni powoduje podrażnienie górnych dróg oddechowych, oczu, zapalenie spojówek i działa na nasz organizm jak nikotyna zawarta w papierosach.

Co roku w Polsce z powodu chorób odtytoniowych umiera  ok. 67 tys. osób, z czego połowa to osoby w wieku produkcyjnym. Niepokojącym zjawiskiem jest rosnąca liczba młodzieży sięgająca po e-papierosy.                          Obecnie ok. 62 % młodzieży sięga po wyroby elektroniczne.

Papierosy zabijają powoli. Początkowo palacz nie odczuwa skutków nałogu a gdy się pojawią często jest już za późno. Zachorowania na powyższe wymienione choroby można znacząco zmniejszyć rzucając palenie i wprowadzając zasady zdrowego stylu życia, co szybko regeneruje nasz organizm.

Zachęcamy do rzucenia palenia!!!                                                                                                                                                                                          OSOBY potrzebujące wsparcia kierujemy do ekspertów udzielających pomocy w telefonicznej Poradni Pomocy Palącym 0-801-108-108 lub proponujemy zgłosić się do swojego lekarza POZ, który pomoże rozwiązać nasz problem.

• Okręgowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK

• 23.05.2023
        • 20 maja 2023 r. na Jasnych Błoniach w Szczecinie odbyły się 28 Okręgowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Drużyna z naszego liceum w składzie: Julia Gajewska, Julia Kapuściak, Martyna Danielewska, Gabriela Sech i Karol Kuropatnicki pod opieką Pana Michała Walkiewicza zdobyła II miejsce ze stratą do pierwszego stopnia podium zaledwie 3 pkt. Gratulacje:)

• Mistrzostwa pierwszej pomocy PCK

• 18.05.2023
        • Nasza szkolna drużyna ratownicza przygotowuje się do kolejnego etapu Mistrzostw pierwszej pomocy PCK. Już w tą sobotę walczymy o podium w etapie wojewódzkim. Poświęcamy mnóstwo godzin każdego dnia na treningi udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Trzymajcie za nas kciuki.

• Webinar dla rodziców w ramach projektu "Rozejrzyj się"

• 14.05.2023
        • ​​​​Rodzicu,
          w imieniu Stowarzyszenia Psychologowie i Psychoterapeuci dla Społeczeństwa przekazuję zaproszenie na ostatni bezpłatny webinar dla rodziców nastolatków w ramach projektu „Rozejrzyj się”.

Rekrutacja na wydarzenie została przedłużona do 15 maja b.r. w związku z dużym zainteresowaniem opiekunów nastolatków. O zakwalifikowaniu do udziału decyduje kolejność zgłoszeń.

Webinary_-_druga_rekrutacja_-_17_i_20_maja.pdf

Webinar ma charakter interaktywnego wykładu. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się więcej
          o rozwoju emocjonalnym nastolatków, rozpoznawaniu kryzysu oraz sposobach reagowania w obliczu jego wystąpienia u dzieci. Ponadto będą mieli możliwość wzięcia udziału w dyskusji oraz zadawania pytań.

Webinar będzie prowadzony w formie on-line 20 maja (sobota) w godz. 10:15 - 13:30 przez psychoterapeutkę pracującą z nastolatkami.

Rodzice mogą zarejestrować się wypełniając formularz zgłoszeniowy dostępny pod poniższym linkiem:  https://forms.gle/p8c9GsbTVfRt5Mgg7

Serdecznie zapraszam do skorzystania z możliwości pogłębienia wiedzy w tym zakresie.

Pozdrawiam,
          Anna Piróg