Archiwum Aktualności
Ogłoszenie
- 26.12.2019
Konkurs Świąteczny
- 20.12.2019
Tradycyjne kartki świąteczne coraz częściej zastępowane są kartkami w formie elektronicznej, sms-ami czy e-mailami z życzeniami. Dlatego też na lekcjach informatyki został przeprowadzony konkurs na najładniejszą kartkę świąteczną wykonaną przez uczniów w programie MS Publisher. I miejsce zdobyła Nikola Hofman z klasy 1B LO, II miejsce Nikola Borowik z klasy 1 TŻ, III miejsce Aleksandra Gutowicz z klasy 1C LO. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.
Konkurs zorganizowały Katarzyna Kuźniewicz i Ewelina Kosmala.
LICEUM- konkurs "Mistrzowie i Patrioci"
- 16.12.2019
W ramach Kampanii edukacyjnej dla młodzieży w 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej odbył się konkurs „Mistrzowie i Patrioci” organizowany pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Konkurs ten służył przypomnieniu sylwetek polskich sportowców – narodowych bohaterów. Choć sport był ich życiem, największą wartością pozostała niepodległa Polska.
Już znamy wyniki. Do Fundacji Instytutu Łukasiewicza w Krakowie , na konkurs wpłynęło niemal 1,2 tys. prac z całej Polski. A wśród nich trzy prace uczennic z naszego liceum: WERONIKI WOCH, AGATY PISZCZ IZABELI ŻOŁĄDKIEWICZ . Prace były oceniane w dwóch etapach – najpierw przez komisję złożoną z przedstawicieli organizatora, a następnie przez sześcioosobowe jury. Gratulujemy wszystkim laureatom.
Chociaż poza ścisłą czołówką, dla nas udział naszych uczennic w tak wartościowej inicjatywie jest ważnym i cennym sukcesem.
Gratulujemy i dziękujemy !
Opiekun młodzieży: p.Lidia Borzymowska
Technikum i BSIS: Finał wojewódzkiej Licealiady
- 26.12.2019
W dniu 19.12.2019r. w hali sportowej w Szczecinku odbył się FINAŁ WOJEWÓDZKIEJ LICEALIADY w unihokeja chłopców. W turnieju udział wzięło 14 zespołów reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne z województwa zachodniopomorskiego. Naszą szkołę reprezentowali – Patryk Łęski, Maciej Stefan, Karol Stępień, Adrian Wszelaki, Sebastian Mejer, Dawid Dobrański i Daniel Dobrański.
W końcowej klasyfikacji turnieju nasi chłopcy zajęli II miejsce. Opiekunem zespoły był nauczyciel wychowania fizycznego Jarosław Łaszczewski.
TECHNIKUM I BSIS: Skuteczne uczenie się młodzieży
- 13.12.2019
Psycholog Izabela Madera z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przeprowadziła zajęcia warsztatowe dla naszych uczniów na temat „Skutecznego uczenia się”. Istotą efektywnego uczenia się jest z punktu widzenia psychologii znalezienie odpowiedzi na pytania: Jakie preferencje w zakresie stylu uczenia się ma uczeń? Który zmysł jest u niego dominujący? Z którego zmysłu korzysta najczęściej przy odbieraniu, przekazywaniu, zapamiętywaniu informacji oraz działaniu?
Efektem zebranych informacji może być bank wskazówek ukierunkowanych na samodzielne uczenie się , uwzględniających style uczenia się odpowiednie dla: wzrokowców, słuchowców i kinestetyków. Pani psycholog podkreśliła, jak ważne jest ustalenie, które z inteligencji: językowa, matematyczno-logiczna, przyrodnicza, muzyczna, wizualno-przestrzenna, ruchowa czy interpersonalna są bardziej , a które mniej rozwinięte u ucznia. Tworzy to obraz jego mocnych i słabych stron. W rozmowie z uczniami psycholog uświadomiła im sens i cele uczenia się oraz podkreśliła, że analizowanie swoich sukcesów, porażek, braków lub trudności to wskazywanie mocnych i słabych stron oraz szukanie sposobów poprawy i dalszej drogi rozwoju.
Zajęcia rozwijające umiejętność uczenia się, w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole prowadzi pedagog – Emilia Kowalska-Bator. Na zajęciach uczeń zostaje wyposażony w wiedzę na temat technik efektywnego uczenia się, poznaje swój styl uczenia się, nabywa umiejętności organizacji czasu pracy , a w konsekwencji wzrasta jego motywacja do nauki i poczucie własnej wartości.
Sprawozdanie z akcji świątecznej zbiórki żywności
- 11.12.2019
Dnia 29 oraz 30 listopada młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych należąca do Szkolnego Koła Wolontariatu wzięła udział w akcji zbiórki żywności w sklepach Lidl oraz Biedronka dla Stowarzyszenia Na Rzecz Wspierania Dzieci i Młodzieży Przytulak oraz Banku Żywności Nowe Bielice.
Akcja była odpowiedzią na prośbę Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Drawsku Pomorskim przy ulicy Połczyńskiej i przeprowadzona we współpracy z ww. placówką. Nasi wolontariusze empatyczni i zaangażowani nie zawiedli i tym razem.
opracowała Agnieszka Frutczak
LICEUM- Po raz kolejny na dorocznym jarmarku bożonarodzeniowym w Bad Bramstedt
- 11.12.2019
Trzynaścioro uczniów Liceum Ogólnokształcącego przy ZSP w Drawsku Pomorskim wraz z opiekunkami Dorotą Kordalską oraz Magdaleną Skubiszyńską przebywało w dniach 06-09.12.2018 r. w zaprzyjaźnionym mieście Bad Bramstedt na dorocznym jarmarku bożonarodzeniowym.
Już tradycyjnie burmistrz niemieckiego miasta zaprasza drawskich uczniów na to lokalne wydarzenie. W tym roku gościła nas pani burmistrz Verena Jeske. W czasie jarmarku młodzież miała okazję pokazywać polską tradycję kolędowania , prezentowania i sprzedaży własnych wyrobów (pierniki, ciasteczka, kartki świąteczne, skrzaty, gwiazdki ,choinki, przetwory…).
Dla młodzieży to doskonała okazja do ćwiczenia swoich umiejętności językowych oraz dawka niezapomnianych przeżyć. Pieniądze pozyskane ze sprzedaży i kolędowania przeznaczane zostają przede wszystkim na realizację projektów dla młodzieży.
Podczas tego pobytu został zapoczątkowany także projekt dziennikarski , którego celem będzie dokumentowanie współpracy obu miast. Dwóch naszych uczniów stało się pierwszymi uczestnikami projektu.
Koszty związane z pobytem młodzieży w Bad Bramstedt pokryła pani burmistrz Bad Bramstedt Verena Jeske, natomiast koszty transportu władze Powiatu Drawskiego oraz Gmina Drawsko Pomorskie. Jak zawsze nieocenioną pomoc okazała pani Agata Schuster - doradca Burmistrza miasta Bad Bramstedt ds. współpracy między naszymi miastami. Serdecznie dziękujemy.
Coraz bliżej Święta
- 10.12.2019
05.12.2019 wolontariusze ZSP, w odpowiedzi na zaproszenie ZPET Bobrowo, uczestniczyli w imprezie mikołajkowej zorganizowanej dla wychowanków placówki. Dziewięć członkiń Szkolnego Koła Wolontariatu 'Magic Team' pod opieką p.Agnieszki Frutczak, poza pomocą przy dekorowaniu świątecznych pierniczków czy obsługą bufetu uczestniczyło we wspólnej zabawie z osobami niepełnosprawnymi. Wszystkie dziewczyny zgodnie potwierdziły, że poza świetną zabawą zapewnioną przez organizatora nauczyły się bardzo istotnej rzeczy: niepełnosprawny wcale nie znaczy gorszy.
1Anna Dymna powiedziała kiedyś, że " osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce żeby go normalnie traktować. "
TECHNIKUM I BSIS- III SPOTKANIE PRACODAWCÓW
- 10.12.2019
5. grudnia 2019 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim odbyło się III spotkanie z pracodawcami pod hasłem „Czas Zawodowców. Współpraca drogą do sukcesu”. W spotkaniu uczestniczyli pracodawcy lokalnych firm, dyrektorzy PCKZiU w Drawsku Pom., Teresa Janiszak z PUP w Drawsku Pom., Łukasz Pietrzak z Fundacji Partnerstwo Dla Rozwoju, Sylwia Pawłowska – Sipak z Fundacji Nauka dla Środowiska oraz nauczyciele przedmiotów zawodowych ZSP.
Tematem przewodnim spotkania była partnerska współpraca między Szkołą a Pracodawcami w zakresie kształcenia praktycznego oparta na wzajemnym wsparciu na etapie kształcenia i tworzenia miejsc pracy. Celem było określenie wzajemnych potrzeb, kierunków rozwoju, oczekiwań, sposobów realizacji programów nauczania. Na spotkaniu zostały poruszone i omówione następujące kwestie:
- Kierunki kształcenia w Zespole Szkól Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim w roku szkolnym 2019/2020 – dyr. ZSP w Drawsku Pom. Iwona Kucharska,
- Praktyczne i teoretyczne kształcenie młodocianych - wicedyr. ZSP w Drawsku Pom. Małgorzata Jasyk,
- Organizacja praktycznej nauki zawodu - aktualny stan prawny - wicedyr.PCKZiU w Drawsku Pom. Andrzej Połoński,
- Szkolna sieć doradztwa zawodowego- doradztwo zawodowe w szkole kluczem do efektywnego przygotowania zawodowego uczniów- pedagog szkolny Emilia Kowalska-Bator
- Losy absolwentów Technikum oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Drawsku Pom. w latach 2016-2019 – kierownik szkolenia praktycznego Alina Kraska
- Aktywność młodych na rynku pracy - Teresa Janiszak PUP w Drawsku Pom.
- Podstawy tworzenia i funkcjonowania przedsiębiorstw społecznych - Łukasz Pietrzak Fundacja Partnerstwo Dla Rozwoju
Podczas ożywionej dyskusji zgłaszano problemy, propozycje. Prezentowano własne opinie, przywoływano przykłady dobrych praktyk, dotychczasowe osiągnięcia, prognozy na przyszłość. Dzięki takim spotkaniom, pozwalającym na swobodną wymianę informacji, szkoła będzie mogła kontynuować dobre kształcenie w zawodach i podtrzymać wysoki poziom edukacyjny.
Dyrektor ZSP w Drawsku Pom. serdecznie dziękuje uczestnikom spotkania: Katarzynie Krzywickiej, Lucynie Chamier-Ciemińskiej, dyrektorowi PCKZiU Mirosławowi Piłatowskiemu, wicedyr. PCKZiU Andrzejowi Połońskiemu, Krzysztofowi Dylowi, Radkowi Prończukowi, Stanisławowi Kanarkowi za efektywną współpracę, poświęcony czas i owocną dyskusję.
TECHNIKUM- Próbny egzamin klasy 4 TOR w kwalifikacji A.27.
- 06.12.2019
2 grudnia 2019 roku uczniowie czwartej klasy Technikum Organizacji Reklamy pierwszy raz zmierzyli się z próbnym egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe, podczas którego rozwiązywali zadania praktyczne z wykorzystaniem komputera w kwalifikacji A.27 organizacja i prowadzenie kampanii reklamowej. Część pisemną, czyli test sprawdzający wiadomości właściwe dla kwalifikacji w danym zawodzie pisali w czwartek 5 grudnia.
Próbny egzamin zawodowy z pewnością dał możliwość sprawdzenia zdobytej wiedzy i umiejętności uczniów, który czeka ich już na przełomie czerwca i lipca. Przed nimi jeszcze dwie takie próby. Drodzy uczniowie będziemy trzymać za Was kciuki !!!
Egzamin pisemny i praktyczny przeprowadziła nauczycielka zawodu Ewelina Kosmala.
LICEUM- Edukacja konsumencka na lekcji przedsiębiorczości
- 05.12.2019
W dniu 4 grudnia br. Powiatowy Rzecznik Konsumentów, na zaproszenie nauczycielki podstaw przedsiębiorczości Eweliny Kosmali, gościł w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim przy ul. Złocienieckiej. Celem wizyty było przybliżenie uczniom klasy pierwszej A i B podstawowych praw konsumenta.
W czasie spotkania rzecznik przedstawił młodym konsumentom problemy, z którymi spotyka się w swojej pracy, a także najczęściej zadawane pytania. Oprócz udzielenia praktycznych wskazówek, które mogą ochronić konsumenta przed niekorzystnym rozstrzygnięciem sprawy przez przedsiębiorcę, rzecznik udostępnił także broszury i poradniki wydane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poświęcone omawianej tematyce.
Mikołajowe „GRY I ZABAWY NA WESOŁO”
- 05.12.2019
3 grudnia 2019 roku w godzinach popołudniowych w naszej szkole odbyły się MIKOŁAJKOWE „GRY I ZABAWY NA WESOŁO”. Uczniowie z klas licealnych i technikalnych uczestniczyli w rozgrywkach w unihokeja, w piłce siatkowej i tenisa stołowego. W trakcie zajęć młodzież odwiedziła wicedyrektor szkoły p.M.Jasyk. W słowach skierowanych do uczniów podkreśliła znaczenie aktywności sportowej i wręczyła wszystkim uczestnikom „Czekoladowe Mikołaje”.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w sportowej zabawie. Organizatorzy spotkania: p.Lidia Borzymowska , p.J.Hołownia
Sesja zdjęciowa w Technikum i BSIS
- 02.12.2019
Uczniowie z klasy 2 Technikum Organizacji Reklamy ćwiczyli wykonywanie zdjęć grupowych. W rolę fotografa wcielił się Mateusz Wiśniewski, który musiał wykadrować zdjęcia, ustawić parametry w swoim aparacie, oraz poradzić sobie z niezbyt dobrym światłem. Pozostali uczniowie zadbali o właściwe tło, warunki i organizację. Robienia zdjęć można się nauczyć, dlatego będziemy ćwiczyć tą umiejętność. Zdjęcia zostały wydrukowane i wywieszone na I piętrze w szkole. Opiekun: Ewelina Kosmala.
6
Konferencja „RAZEM PRZECIW PRZEMOCY”
- 02.12.2019
27 listopada 2019 r. przedstawiciele Samorządów klasowych z Liceum Ogólnokształcącego : Dominika Jaśkiewicz , Maciej Osak , Szymon Szadzewicz i Hubert Śliwka oraz pedagog szkoły p. Emilia Kowalska-Bator uczestniczyli w konferencji „Razem przecie przemocy” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Dzieci i Rodziny „FAMILIA” i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Drawsku Pomorskim. Konferencję uświetniły interesujące prelekcje osób, które na co dzień zajmują się problemem przemocy wobec dzieci, kobiet, mężczyzn i osób starszych.
Przemoc to wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby pomimo braku przyzwolenia tej osoby na taki wpływ, przy czym wyróżnia się dwa zjawiska: przemoc fizyczną i przemoc psychiczną. Według WHO, o uznaniu danego przypadku użycia siły lub władzy, lub groźby takiego użycia, za przemoc, decyduje negatywny cel i wysokie prawdopodobieństwo negatywnych skutków takiego działania.
Psychologia wyróżnia cztery rodzaje przemocy: psychiczną, fizyczną, ekonomiczną i seksualną. Każda z nich może występować samodzielnie (sprawca może poprzestać tylko na krzywdzących słowach, ale nigdy nie uderzyć) albo się przenikać. Kolejnym wariantem jest eskalacja – brak ostrego sprzeciwu ze strony ofiary prowadzi do pogłębiania się zachowań przemocowych. Jeśli osoba wobec której stosowana jest przemoc nie zbuntuje się lub nie odejdzie po incydencie, sprawca będzie rozszerzał granice tego, co mu wolno i przejdzie od słów do czynów. Zachowania przemocowe, które mogą się swobodnie rozwijać, szybko stają się normą zarówno dla sprawcy, jak i dla pokrzywdzonych. A im dłużej to trwa, tym trudniej jest odejść...
Hasłami przewodnimi konferencji były: „ Reaguj!” , „Nie bądź obojętny!”, „Wspieraj!”, „Pomagaj!”.
Przypominamy, że w naszej szkole udzielamy wsparcia psychologiczno-pedagogicznego uczniom oraz ich rodzicom.
Instytucje udzielające pomocy i wsparcia w Drawsku Pomorskim:
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Drawsku Pom. ul. Obrońców Westerplatte 11 ,
- Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Drawsku Pom. ul. Starogrodzka 9,
Zespół Interdyscyplinarny przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Drawsku Pom. ul. Starogrodzka 9,
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Drawsku Pomorskim, ul. Piłsudskiego 20,
Punkt Interwencji Kryzysowej przy PCPR (porady prawne, psycholog, pracownik socjalny, terapie rodzinne i indywidualne) rejestracja telefoniczna 94 36 337 62.
- Gminne Centrum Profilaktyki , Park Chopina 2 w Drawsku Pomorskim , Telefon zaufania 796316003,
- Zespół Kuratorów i Wydział Rodzinny i Nieletnich w Sądzie Rejonowym w Drawsku Pom. ul.Złocieniecka 5,
- Lokalny Punkt Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, ul. Kilińskiego 6 w Drawsku Pomorskim, tel. 516 840 087
BEZPŁATNA CAŁODOBOWA INFOLINIA DLA DZIECI, MŁODZIEŻY I PEDAGOGÓW
800 080 222
TECHNIKUM- Pierwsza próba hotelarzy
- 29.11.2019
W dniach 26 i 27.11.2019r. odbyły się próbne egzaminy z kwalifikacji TG.12 - planowanie i realizacja usług w recepcji. Uczestniczyła w nich klasa 2 TH. W pierwszym dniu zdający sprawdzili się w części pisemnej, gdzie musieli odpowiedzieć na 40 zadań, w teście jednokrotnego wyboru, dotyczących czynności zawodowych podczas obsługi gościa w recepcji.
2Natomiast drugiego dnia rozwiązali zadanie związane z obsługą gości przy ladzie recepcyjnej, wypełniając następujące druki: formularz rezerwacyjny, grafik rezerwacji, kartę rejestracyjną, kontrolkę sejfu depozytowego, fakturę VAT oraz pisząc zaproszenie do skorzystania przez gościa z usług hotelu. Utrudnieniem dla zdających był element w języku obcy, który rzutował na całość pracy. Przed 2 TH jeszcze dwa próbne egzaminy, które pozwolą Im oswoić się z procedurami przestrzeganymi podczas rzeczywistych egzaminów. Egzamin w części pisemnej i praktycznej przygotowała i przeprowadziła nauczycielka zawodu: Mariola Kaliszan-Karpińska
LICEUM- Nocny Maraton Naukowy w drawskim LO!
- 26.11.2019
Ponad 40 śmiałków zjawiło się w budynku ZSP w Drawsku Pomorskim przy ul. Złocienieckiej 22.11.19 r. o godz.19.00, aby uczestniczyć w zaplanowanym przez koordynatorki: p. Joannę Skurczyńską i p. Annę Ignacak Nocnym Maratonie Naukowym.
W trakcie maratonu zmierzyliśmy się z zadaniami matematycznym, Pani Skurczyńska przeprowadziła podchody matematyczne i odkryliśmy tajemnice indykcji matematycznej. Z kolei p. Katarzyna Kuźniewicz prowadziła zajęcia z arkuszy maturalnych.
W sali 105 odkryliśmy zalety gry w kalambury. Zakres tematyki- kultura. Jak pokazać słowa typu : "Seksmisja", Dzień Świra" czy Barack Obama? Kalambury uczą kreatywnego myślenia, przełamywania nieśmiałości. W zależności od wariantu w który gramy, pomagają ćwiczyć motorykę, mowę ciała, umiejętność wypowiadania się, a także poszerzają słownictwo (szukanie synonimów w kalamburach mówionych bywa nie lada wyzwaniem!). Jest jeszcze jedna nieoceniona zaleta: wspólne spędzanie czasu, budowanie więzi.
Z niezwykle kreatywnym przewodnikiem, Wiesławem Piotrowskim, przemieszczaliśmy się uliczkami miasta, poznając powojenne losy napływającej na te tereny ludności, odkrywając historie miejsc oraz budynków. Czasami bezrefleksyjnie przechodzimy ulicami, nawet nie zastanawiając się, że historia jest obok ukryta. Pan Wiesław nam ją ukazał bardzo sugestywnie.
Kolejne zajęcia przygotowane przez p.Ignacak miały związek z faktem, iż rok 2019 został ogłoszony Rokiem Zdzisława Beksińskiego. Zdzisław Beksiński jest jednym z najbardziej znanych malarzy polskich XX wieku. Jego surrealistyczne wizje koszmarów sennych, śmierci oraz przemijania na trwałe wpisały się w polską kulturę. Czy coś jeszcze można odkryć u tego popularnego artysty? Uczniowie starali się to uczynić.
Z kolei koordynację ruchową sprawdzała Adriana Kałucka, absolwentka LO, w maratonie wsparł nas również Adrian Piackus, kolejny absolwent.
O godz. 2:00 rozpoczęło się spotkanie ze światowym kinem.
Za każdy zły czyn przyjdzie nam odpowiedzieć, a karma wraca - takie przesłanie wypływa z filmu "Dzikie historie" wyreżyserowanego przez Damiana Szifrona. Początkowo czarna komedia wydaje się być bardzo abstrakcyjną, ale gdy wejdziemy głębiej w historię, okazuje się, że wcale nie jest taka niemożliwa. "Dzikie historie" to jeden z najlepszych filmów roku 2014. Nominowana do Oscara i Złotej Palmy komedia o sześciorgu bohaterach na skraju załamania nerwowego wyprodukowana przez Pedro Almodovara.
Maraton zakończył się o 5.00, 23.11.2019 r.
TECHNIKUM-Czym skorupka za młodu nasiąknie (...)
- 26.11.2019
25 listopada 2019r. był dla Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego szczególny. Placówkę zaszczyciły swoją obecnością dzieci z Przedszkola w Drawsku Pomorskim. Wycieczka, w której uczestniczyły miała być dla nich okazją do poznania ciekawych zawodów.
6W trakcie swojej wizyty w Centrum dzieci dowiedziały się czym zajmuje się diagnosta, lakiernik samochodowy czy też mechanik pojazdów samochodowych. Obserwowały pracę maszyn do mechanicznej obróbki metali (tokarki, obrabiarki), były w komorze lakierniczej, poznały działanie urządzeń do nanoszenia powłok lakierniczych, oglądały na tablicach symulacyjnych pokazy funkcjonowania układu kierowniczego oraz hamulcowego samochodu. Przewodnikiem w tej niezwykłej podróży dziecięcej do świata zawodów był Pan Mirosław Melnyczok - nauczyciel wszechstronny posiadający wiele kwalifikacji (inżynier budowy pojazdów, spawalnictwa, informatyk, lakiernik, diagnosta samochodowy oraz niestrudzony popularyzator zawodów związanych z motoryzacją.
Spotkanie warsztatowe Samorządu Uczniowskiego
- 21.11.2019
18.11.2019 roku, w budynku przy ul. Połczyńskiej odbyło się spotkanie warsztatowe Samorządu Uczniowskiego z dwóch budynków naszej szkoły. Tematem tegorocznego spotkania było zagadnienie tolerancji.
Podczas warsztatów uczniowie mieli możliwość rozwijania empatii w stosunku do ludzi odmiennych pod różnymi względami (wierzenia, pochodzenie społeczne, stan posiadania, kolor skóry, orientacja), poprzez wczucie się w ich sytuację. W czasie odgrywania scenek młodzież mogła w bezpośredni sposób doświadczyć zarówno pozytywnego jak i negatywnego odbioru (stereotypy). Głównym celem spotkania było rozwijanie i wzmacnianie postawy tolerancji wśród młodzieży. Tego typu zajęcia warsztatowe kształtują właściwe postawy prospołeczne, uczą szacunku i tolerancji, eliminowania zachowań agresywnych oraz propagują potrzeby kształtowania u siebie wybranych postaw.
5Młodzież zmotywowana, ukształtowana społecznie, wychowana w duchu wartości nie podejmuje zachowań ryzykownych, destrukcyjnych, dba o własny rozwój, szanuje dorobek pokoleń, tradycję i historię. Edukacja oraz profilaktyka gwarantuje niwelowanie agresji, przemocy szkolnej i rówieśniczej, co wpływa na relacje z domownikami, a także otoczeniem w młodym i dorosłym życiu.
Organizatorkami spotkania były opiekunki SU pani Marlena Otłowska oraz pani Ewelina Majewska.
Udział nauczycieli w Konferencji o nastolatkach
- 19.11.2019
Dnia 16 listopada panie Joanna Pieńkos oraz Agnieszka Frutczak wzięły udział w Konferencji o nastolatkach zorganizowanej przez fundację Wychowanie w szacunku we współpracy z fundacją Family-Lab Polska w Poznaniu w Collegium Da Vinci.
Wśród uczestników konferencji byli rodzice i pedagodzy, wszyscy ci, którym bliskie są idee Wychowania w szacunku oraz ci, którzy poszukują wskazówek, jak ogarnąć domowy i szkolny armagedon oraz jak układać relacje z nastolatkami, żeby wspierać i towarzyszyć im w tym niełatwym okresie życia. W programie konferencji znalazły się wykłady znanych i cenionych praktyków takich jak Marek Kaczmarzyk, Patrycja Frania – Seniuk, Łukasz Srokowski a wśród poruszanych tematów tajemnice mózgu nastolatka, rozwój emocjonalny i społeczny nastolatka, seksualność nastolatków, uzależnienia i zachowania ryzykowne, stres u nastolatków: skąd się bierze i jak mu przeciwdziałać, chandra czy depresja - czyli kiedy zacząć się niepokoić nastrojem naszego dziecka oraz nowoczesne technologie czyli dorastanie w społeczeństwie sieciowym.
Spotkanie z rodzicami
- 13.11.2019