Dr Agnieszka Krzanowska oraz dr Joanna Witkowska z Wydziału Humanistycznego na Uniwersytecie Szczecińskim z wizytą w naszej szkole. Spotkanie bardzo owocne, dające podwaliny do podpisania umowy o współpracy między naszymi jednostkami w zakresie wsparcia merytorycznego, konsultacji, udziału w wykładach. Paniom doktor towarzyszyły studentki filologii angielskiej, m.in. nasza absolwentka Julia Kołodziejczyk.
Archiwum Aktualności
Dr Agnieszka Krzanowska oraz dr Joanna Witkowska z Wydziału Humanistycznego na Uniwersytecie Szczecińskim z wizytą w naszej szkole.
- 23.12.2022
CO TO JEST HEJT? JAKIE SĄ KONSEKWENCJE PRAWNE STOSOWANIA HEJTU I CYBERPRZEMOCY?
- 23.12.2022
W naszej szkole odbywa się cykl spotkań profilaktycznych z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Drawsku Pomorskim sierż. Moniką Gralą oraz pedagogiem szkoły Emilią Kowalską-Bator. W akcję informacyjną, dotyczącą cyberprzemocy i hejtu włączyli się również wychowawcy klas, którzy na zajęciach z wychowawcą realizują obowiązkowy w tym roku szkolnym temat: " Zagrożenia cyberprzemocą, hejt- bezpieczne korzystanie z internetu".
Hejt to odmiana cyberprzemocy z wykorzystaniem głównie: poczty elektronicznej, czatów, komunikatorów, stron internetowych, blogów, serwisów społecznościowych, grup , serwisów SMS i MMS. W przypadku hejtowania psycholodzy często mówią o tzw. efekcie kabiny pilota. Młoda osoba obraża, wyszydza, ale nie widzi skutków swoich działań, czyli krzywdy wyrządzanej innej osobie. Czuje się bezkarna. Pamiętajmy! Kompromitujące kogoś zdjęcia, nagrania czy informacje potrafią zrobić drugiemu człowiekowi ogromną krzywdę. Ofiara hejtu często cierpi, żyje w stresie, boi się wyrażać własne zdanie, obniża się jej poczucie własnej wartości. Może dojść u niej do izolowania się, wystąpienia zaburzeń psychosomatycznych, nerwicy, depresji a nawet prób samobójczych. Pamiętajmy! Hejt to nie jest wolność słowa. Hejt to przestępstwo zniesławienia lub znieważenia podlegające Kodeksowi Karnemu.
Stypendium Prezesa Rady Ministrów
- 05.12.2022
Stypendium Prezesa Rady Ministrów jest jedną z form nagradzania najzdolniejszych uczniów ze szkół średnich. Takie stypendium otrzymuje najlepszy uczeń ze szkoły, który uzyskał najwyższą średnią. Uroczystość odbyła się 29 listopada 2022r. w Delegaturze Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie. Nasi stypendyści to: Alicja Skrzypek, Wiktoria Dolak oraz Marharyta Albatova.
Uczniom towarzyszyła dumna z osiągnięć pani dyrektor Iwona Kucharska. Dziewczyny gratulujemy Wam sukcesu i życzymy kolejnych.
Konkurs wiedzy o ubezpieczeniach
- 04.12.2022
22 listopada 2022 roku w naszej szkole odbył się test sprawdzający wiedzę na temat najważniejszych zadań jakie ZUS wykonuje wobec ubezpieczonych. Jest to projekt edukacyjny ZUS dla szkół ponadpodstawowych, którego patronatem jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki
W teście wzięło udział 9-cioro uczniów. Trzech uczniów uzyskało największe wyniki , są to:
- Sebastian Łącki
- Kacper Kordjarek
- Bartosz Kasprzak
Wielkopolska poznana.
- 04.12.2022
W dniach 15-17 listopada odbyła się trzydniowa wycieczka dla młodzieży klas technikum w ramach programu Ministerstwa Nauki i Edukacji „Poznaj Polskę”, Była to doskonała lekcja historii i geografii Polski. Pierwszym miejscem wizyty, było Muzeum Archeologiczne w Biskupinie – Pałuki. To malownicze miejsce ukazuje w ciekawy sposób prehistorię dawnych ziem polskich i etapy rozwoju poszczególnych kultur. To także miejsce do poznania dawnych zajęć i wytwórczości rzemiosł.
31Kolejnym punktem wycieczki, było Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. ”pierwszej stolicy” Polski. Nic zatem dziwnego, że naszym głównym celem stało się poznanie historii początków naszego państwa oraz wczesnego średniowiecza. Oprócz tego, zapoznaliśmy się
z późniejszą historią Gniezna oraz Wielkopolski, Dodatkiem do całości stała się wizyta na wzgórzu Lecha. Mieści się na nim Katedra Gnieźnieńska w której to znajdują się najstarsze i najcenniejsze zabytki kultury polskiej.Drugi dzień to poznanie zbiorów malarstwa polskiego i europejskiego prezentowanych w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Przy okazji młodzi obserwatorzy mogli sprawdzić swoje umiejętności podczas opracowania karty opisu dzieła. Był to również czas na poznanie zaułków historycznego zespołu miasta Poznania, czyli ratusza i rynku. Warto było także odwiedzić Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. To kameralne muzeum i jego opowieść poprzez eksponaty ,oddaje klimat czasów walki Wielkopolski o niepodległość w 1918 roku. Dopełnieniem całości stała się także uczta kulinarna
w Pyra Bar. Bardzo ciekawym miejscem ,które zostało poznane, była Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu. W połączeniu z odwiedzinami w tzw. Bramie Poznania dopełniło wyobrażenie o historii tego miejsca. Ziemniak ,jaki jest każdy wie, ale jeszcze więcej wiedzy i smaku poznano w Muzeum Pyry . Oprócz zwiedzania pozostał również czas na odwidzenie centrum handlowego „Posnania.” Opiekunowie wycieczki Romuald Kurzątkowski i Jerzy Hołownia.
WARTO ZNAĆ TE NUMERY TELEFONÓW
- 04.12.2022
WARTO ZNAĆ TE NUMERY TELEFONÓW.
ZADZWOŃ, JEŚLI CZUJESZ NIEPOKÓJ,
ZADZWOŃ, JEŚLI W GŁOWIE PIĘTRZĄ SIĘ DZIWNE MYŚLI,
ZADZWOŃ, JEŚLI POTRZEBUJESZ ROZMOWY I WSPARCIA:
- 116 111
Całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
- 800 70 22 22
Całodobowy telefon dla osób będących w kryzysie psychicznym
- 116 123
Telefon zaufania dla osób dorosłych
- 22 484 88 01
Antydepresyjny telefon zaufania Fundacji Itaka
- 22 484 88 04
Telefon zaufania młodych Fundacji Itaka
- 800 12 12 12
Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
„Młodzieży Czytanie”
- 28.11.2022
Młodzież z Zespołu Szkół w Drawsku Pom. uczestniczyła w 6. edycji akcji „Młodzieży Czytanie”, która odbyła sięw koszalińskiej Delegaturze Kuratorium Oświaty. Przedsięwzięcie skierowane było do uczniów, nauczycieli i dyrektorów zachodniopomorskich szkół ponadpodstawowych oraz przedstawicieli środowiska oświaty i kultury. Celem jego było rozbudzanie zainteresowania klasyką literatury polskiej i propagowanie czytelnictwa.
Podczas wydarzenia w delegaturze kuratorium utwory Adama Mickiewicza czytało około 100 uczniów i nauczycieli, nie tylko z Koszalina, ale też innych miast regionu (w tym oczywiście my). Gośćmi specjalnymi byli członkowie kabaretu Koń Polski, czyli Leszek Malinowski i Waldemar Sierański.
koordynatorem i opiekunem akcji była pani Joanna Jedynak.
Sprzątamy dla Polski
- 18.11.2022
Projekt „Zatrzymać cukrzycę”
- 17.11.2022
W ramach projektu patronatem Starosty Drawskiego Stanisława Cybuli „Zatrzymać cukrzycę” uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konferencji pod „Cukrzyca – epidemia XXI wieku”. W spotkaniu wzięły udział: Przewodnicząca Rady Powiatu – p. Urszula Ptak, Naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych – p. Jolanta Banaszek oraz Prezes Stowarzyszenia „Lubię Powiat Drawski” – p. Agnieszka Kobryś.
10W trakcie konferencji prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koło w Złocieńcu p. Zbigniew Dykier zaprezentował wykład, podczas którego prelegent scharakteryzował typy cukrzycy, przyczyny i objawy choroby. Wspomniał również o skutkach nieleczonej cukrzycy.
Uczniowie mieli możliwość wzięcia udział w badaniu krwi pod kątem poziomu cukru i kreatyniny.
Szkolni koordynatorzy programu:
Iwona Kucharska
Joanna Kruczek
"Szkoła pamięta"
- 16.11.2022
Szanowni Państwo Dyrektorzy, w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie
dziękujemy za udział w akcji „Szkoła pamięta". Miło nam poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział ponad 11 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych.
Zachęcamy do zapoznania się z komunikatem podsumowującym akcję.
Znajdą go Państwo na naszej stronie internetowej
Z wyrazami szacunku
Biuro Ministra
Ministerstwo Edukacji i Nauki
“Przerwa na czytanie” w drawskim Zespole Szkół
- 02.11.2022
26 października 2022 r. o godz. 1035 uczniowie, nauczyciele i pracownicy administracji Zespołu Szkół w Drawsku Pomorskim po raz pierwszy wzięli udział w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji “Przerwa na czytanie. Akcja polegała na biciu rekordu w czytaniu na przerwie Wydarzenie było realizowane
w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej “Cała Polska czyta dzieciom”.
23Młodzież czytała w „strefie ucznia”, czyli na korytarzach poszczególnych pięter naszej szkoły, w „strefie VIP” przyłapaliśmy na czytaniu panią dyrektor Iwonę Kucharską, która zawsze przychylnym okiem przygląda się naszym działaniom, w pokoju nauczycielskim zorganizowaliśmy „strefę belfra”, gdzie wygodnie do czytania zasiedli nauczyciele, natomiast pani pedagog w „strefie ciszy i spokoju” czytała wspólnie z paniami z administracji. Wspólne czytanie dostarczyło nam sporo radości i wrażeń. Okazało się, że czytanie może integrować, a czytać można w kazdej sytuacji i o każdej porze. „Zaczytańców” było u nas 473, BRAWO WY!!!
Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim uczniom oraz nauczycielom, którzy włączyli się w akcję „Przerwy na czytanie” i zapraszam za rok.
Koordynator akcji – bibliotekarz Joanna Jedynak
Wykład „Zawody prawnicze wraz z omówieniem sali sądowej"
- 01.11.2022
Pani Ewelina Kosmala nauczyciel z Zespołu Szkół w Drawsku Pomorskim nawiązała kontakt z Fundacją TOGATUS, która na terenie Powiatu Drawskiego obsługuje punkty nieodpłatnej porady prawnej i poradnictwa obywatelskiego. W związku z tym realizuje również edukację prawną. 10 października w budynku Technikum przy ulicy Połczyńskiej został przeprowadzony przez Panią Mecenas Darię Głowacką wykład „Zawody prawnicze wraz z omówieniem sali sądowej". W spotkaniu udział wzięli uczniowie 2 klasy Technikum Reklamy.
1Pani Adwokat wymieniła i omówiła zawody prawnicze oraz zaprezentowała kolory żabotów tog właściwych dla danego zawodu. Opowiedziała też, jaka jest droga dojścia do poszczególnych zawodów prawniczych. Przedstawiła szczegółowo model sali sądowej. Opowiedziała o obowiązkach obecnych na sali sądowej osób oraz omówiła przebieg procesu sądowego. Młodzież została poinformowana o sankcjach prawnych wynikających z kodeksu karnego, w tym między innymi o odpowiedzialności karnej świadka za składania fałszywych zeznań przed sądem oraz o skutkach jazdy pod wpływem alkoholu i środków odurzających.
Uczniom bardzo spodobało się spotkanie, serdecznie dziękują za ciekawy i pouczający wykład.
STUDIA PODYPLOMOWE
- 31.10.2022
Kujawska Wyższa Szkoła we Włocławku zaprasza na studia podyplomowe
Lista osób zakwalifikowanych do etapu rejonowego
- 27.10.2022
Uczniowie uczestniczyli w LII Sesji Rady Powiatu Drawskiego
- 24.10.2022
Wiedzę lubimy zdobywać w praktyce, dlatego w piątek, 21 października, uczniowie drugiej klasy o profilu humanistyczno-prawnym uczestniczyli w LII Sesji Rady Powiatu Drawskiego. Tematem wiodącym sesji była sytuacja oświaty na terenie powiatu drawskiego w roku szkolnym 2021/2022, podczas której uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak wygląda obecna sytuacja szkolnictwa ponadpodstawowego w naszym powiecie.
Ponadto, zapoznali się z przebiegiem sesji oraz zobaczyli, jak wygląda podejmowanie uchwał i głosowanie radnych na temat ważnych spraw dotyczących powiatu. Dodatkowym zadaniem uczniów jest napisanie protokołu z przebiegu sesji, w której uczestniczyli. Organizatorem wyjścia była nauczycielka edukacji prawnej, a także radca prawny - p. Maria Półrolnik.
PROGRAM "PODPASKI W SZKOLE DLA KAŻDEJ DZIEWCZYNY" PROWADZONY PRZEZ KULCZYK FOUNDATION I FIRMĘ ROSSMANN
- 23.10.2022
Nasza szkoła zakwalifikowała się do udziału w II edycji programu "Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny" . Patronem programu jest Kulczyk Foundation i firma Rossmann. Koordynatorem programu w szkole jest pedagog Emilia Kowalska-Bator wraz ze Szkolnym Kołem Wolontariatu "Magic Team".
Do szkoły trafił już zapas podpasek dla dziewcząt na cały rok szkolny.. Pedagog szkoły oraz wychowawcy klas otrzymają materiały edukacyjne i wezmą udział w szkoleniach online dotyczących pomocy w podejmowaniu tematu menstruacji z na zajęciach.
Godziny dostępności nauczycieli
- 11.10.2022
Zespół Szkół w Drawsku Pomorskim w gronie Innowatorów Branżowej Przedsiębiorczości
- 23.10.2022
W roku szkolnym 2022/2023 nasi uczniowie będą korzystać z innowacyjnego narzędzia do nauki przedsiębiorczości – Branżowych Symulacji Biznesowych, a wszystko za sprawą włączenia się w projekt ,,Pomorze Zachodnie – gdzie biznes łączy się z nauką”. Dzięki temu nasza szkoła będzie korzystać z platformy edukacyjnej głównie podczas lekcji przedsiębiorczości i przedmiotów zawodowych, a uczniowie zyskają możliwość podejmowania realistycznych decyzji biznesowych podczas zarządzania wirtualną firmą.
Pozyskiwanie klientów i partnerów biznesowych, ustalanie cen, zakup urządzeń
i materiałów, a nawet zatrudnianie pracowników to zadania, z którymi mierzą się uczniowie. Współzawodnicząc na wirtualnym rynku ze swoimi kolegami będą przekonują się jak konkurencja wpływa na prowadzenie własnej firmy.Wirtualny biznes – realne kompetencje
W wirtualnej rzeczywistości, nawet 120 grupa młodzieży, wcieli się w rolę przedsiębiorców prowadzących firmy produkcyjne lub usługowe. Platforma jest dostępna online, wykorzystuje mechanizmy grywalizacji i ma za zadanie zaangażować młodzież w rozgrywkę toczącą się w doskonale odwzorowanych warunkach rynkowych. To pierwszy krok w kierunku własnej działalności gospodarczej.
Nasi nauczyciele jako mentorzy biznesu
Nowe umiejętności zdobywają również nauczyciele, którzy podczas praktycznych warsztatów z ekspertami firmy REVAS rozszerzają wiedzę techniczną z zakresu obsługi narzędzia, lecz również wiedzę dotyczącą prawidłowej oceny działań i postępów uczniów. Składa się na nią nie tylko wynik finansowy wirtualnego przedsiębiorstwa, ale także zadowolenie jego klientów i pracowników, rozwój a nawet poziom zadłużenia. W naszej szkole, po przejściu dwuetapowego szkolenia oraz zdaniu egzaminu Certyfikat Trenera Branżowych Symulacji Biznesowych REVAS otrzymało 3 nauczycieli.
Dzięki wdrożeniu Branżowych Symulacji Biznesowych, nasza szkoła dołącza do elitarnego grona Innowatorów Branżowej Przedsiębiorczości, do którego należą szkoły, uczelnie, instytucje oraz firmy z całej Polski. Więcej informacji o Branżowych Symulacjach Biznesowych można uzyskać na stronie www.revas.pl
Wdrażanie innowacyjnego narzędzia do nauki przedsiębiorczości i korzystanie z licencji jest możliwe dzięki współpracy w ramach projektu ,,Pomorze Zachodnie - gdzie biznes łączy się z nauką" realizowanego przez Centrum Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Więcej informacji o działalności wydziału znajduje się na stronie www.cig.wzp.pl oraz profilu Facebook Pomorze Zachodnie otwarte na biznes.
Projekt jest finansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Oś Priorytetowa I Gospodarka, innowacje, nowoczesne technologie, Działanie 1.18 Tworzenie i rozbudowa regionalnego systemu innowacji.
Zaproszenie na DEN i 50-lecie Technikum
- 06.10.2022
Program jubileuszu: 9:00 – „Szkoła i jej wspomnienia” – wystawa
10:00 – 11:30 Uroczysta Akademia z okazji 50 – lecia Technikum
12:00 – słodki poczęstunek i stół szwedzki
13:00 – 17:00 – spotkania klasowe absolwentów i nauczycieli w szkole
Jubileusz 50 –lecia Technikum
- 23.09.2022
Zapraszamy Absolwentów dawnego Zespołu Szkół Rolniczych
w Gogółczynie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim do udziału w jubileuszu 50-lecia szkoły.Program jubileuszu- 14 października 2022 rok – Dzień Edukacji Narodowej
9:00 – „Szkoła i jej wspomnienia” –wystawa,
10:00- 11:30 Uroczysta Akademia z okazji 50- lecia Technikum,
12:00 – Słodki poczęstunek i stół szwedzki,
13:00-17:00 – Spotkania klasowe absolwentów i nauczycieli w szkole, internacie.W trakcie promocja i sprzedaż książki pt." 50 lat Technikum w Zespole Szkół
w Drawsku Pomorskim w latach 1972-2022" Spotkanie z autorem Marcinem Kuchto. Osoby zainteresowane zakupem książki, jubileuszowej tarczy oraz poczęstunkiem mogą dokonać wpłaty na konto Rady Rodziców Zespołu Szkół
w Drawsku Pomorskim -numer konta 89857710152603602520000010 Bank Spółdzielczy w Połczynie Zdr. Dopisek "50- lecie Technikum" Wpłata 60 złotych.Osoby pragnąc odwiedzić szkołę zapraszmy do wypełnienia formularza.
AdresDodatkowo, bieżące informacje zamieszczane są na stronie;
https://www.facebook.com/50-lat-Technikum-w-Zespole-Szk%C3%B3%C5%82-w-Drawsku-Pomorskim-104300495686883