W ramach projektu MEN „Poznaj Polskę” uczestniczyliśmy w dwudniowej wycieczce edukacyjnej do Malborka- Pelplina – Gdańska – Gdyni.
Pierwszego dnia odwiedziliśmy Muzeum Zamkowe w Malborku – dawniej największa siedziba Krzyżaków, dziś – jeden z najwybitniejszych kompleksów zamkowych na świecie. Poznaliśmy historię tego miejsca i obejrzeliśmy m.in. wnętrza zamkowych kaplic, salę biesiadną i audiencyjną, basztę i dawną zbrojownię.
Następnie udaliśmy się do Bazyliki Katedralnej w Pelplinie - zabytku średniowiecznej architektury sakralnej. Podziwialiśmy ołtarz główny- mariacki i barokowe ołtarze boczne św. Jana i św. Wojciecha oraz przepiękne organy, bogato zdobione rokokowe konfesjonały oraz ambonę, gotyckie stalle –mistrzostwo snycerskiego kunsztu XV-wiecznego lokalnego warsztatu. Świątynia zachwyciła nas bogactwem rzeźbiarskiego wystroju. Obejrzeliśmy też warsztat drukarski oraz jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Gutenberga.
Pełni wrażeń wyruszyliśmy w stronę Gdańska. Po zakwaterowaniu w hostelu, postanowiliśmy udać się na wieczorny spacer wśród zabytków architektury. Podziwialiśmy przepiękne kamienice. Kolorowe iluminacje sprawiły, że poczuliśmy świąteczny nastrój.
Kolejnego dnia wyruszyliśmy w kierunku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Po drodze zatrzymaliśmy się przy Kościele Rektorskim Ojców Karmelitów pw. św. Katarzyny i Bazylice św. Brygidy ze słynnym Bursztynowym Ołtarzem Ojczyzny.
Następnie przespacerowaliśmy obok gmachu Poczty Gdańskiej, gdzie o bohaterstwie jej obrońców przypomina dziś Muzeum Poczty Polskiej, mieszczące się w historycznym budynku oraz znajdujący się przed nim pomnik bohaterskich pocztowców. Wysłuchaliśmy też ciekawej historii, opowiedzianej przez naszego nauczyciela Romualda Kurzątkowskiego.
W Muzeum II Wojny Światowej czekały na nas liczne atrakcje. Na jednej z największych powierzchni wystawienniczych w Europie za pomocą zgromadzonych tam eksponatów oraz nowoczesnych technologii przedstawiono historię ludności cywilnej żyjącej w czasie II wojny światowej, a także ukazano wyjątkowość polskiego doświadczenia na tle innych narodów. Spędziliśmy tam dwie godziny, ale to i tak o wiele za mało, żeby poznać wojenne losy zwykłych ludzi różnych narodów.
Kolejnym etapem naszej wycieczki było Muzeum Emigracji w Gdyni. Siedzibą muzeum jest odrestaurowany gmach dawnego Dworca Morskiego w sercu gdyńskiego portu – miejsce o niezwykłym znaczeniu dla polskiej emigracji. Opowiada ono historię ludzi, którzy opuszczali ziemie polskie od XIX wieku, czasu Wielkiej Emigracji, aż do dzisiaj.
Wycieczka edukacyjna była pełna wrażeń. Poznaliśmy ciekawe miejsca i ich historie. Wiele się nauczyliśmy i miło spędziliśmy czas.