Archiwum Aktualności
Program #RozejrzyjSię
- 27.03.2023
Nasza szkoła, wraz z innymi placówkami z całej Polski, bierze udział w programie #RozejrzyjSię, realizowanym przez Stowarzyszenie Psychologowie i Psychoterapeuci dla Społeczeństwa.
Projekt zwraca uwagę na zjawisko coraz powszechniejszych wśród młodych ludzi kryzysów zdrowia psychicznego oraz zachęca do uważności na nasze własne emocje i stan osób w naszym otoczeniu.Dzięki #RozejrzyjSię uczniowie Zespołu Szkół w Drawsku Pomorskim wezmą udział w bezpłatnych warsztatach psychoedukacyjnych poruszających tematy takie jak:
- Uważność.
- Negatywne zjawiska.
- Kryzys psychiczny.
- Reagowanie na kryzys.
- Wzmocnienie zasobów psychicznych
Natomiast rodzice będą mogli wziąć udział w bezpłatnych wykładach i spotkaniach grup wsparcia
on-line (w godzinach popołudniowych).Zachęcamy do zapoznania się z cennymi informacjami zawartymi na stronach https://rozejrzyjsie.pl/
dedykowanych nastolatkom, ich rodzicom i pedagogom oraz obejrzenia filmików dotyczących tego projektu na kanale YouTube https://www.youtube.com/@rozejrzyjsie .
IV Powiatowy Konkurs SUPERMATEMATYK
- 25.03.2023
Dnia 23 marca 2023r. odbył się IV Powiatowy Konkurs SUPERMATEMATYK o Puchar Starosty Drawskiego, organizatorem było Liceum Ogólnokształcące im. I Armii Wojska Polskiego w Zespole Szkół w Drawsku Pomorskim, a patronem honorowym Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zainteresowanie konkursem było duże – udział wzięło łącznie 49 uczestników ze szkół podstawowych i średnich powiatu drawskiego. Młodych ludzi zmagających się z zadaniami dopingowali ciepłymi słowami i swoją obecnością Starosta Drawski Stanisław Cybula i Przewodnicząca Rady Powiatu Urszula Ptak. Zmagania konkursowe rozpoczęła Pani Dyrektor Zespołu Szkół w Drawsku Pomorskim Iwona Kucharska życząc wszystkim powodzenia i zdrowej rywalizacji.
11Uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom wiedzy i umiejętności matematycznych. Opiekunowie - nauczyciele matematyki zmagających się z arkuszem konkursowym - byli dumni z ich pracy, zaangażowania i końcowych wyników.
Komisja w składzie: p. Katarzyna Witek, p. Anna Kłos, p. Joanna Skurczyńska i p. Katarzyna Kuźniewicz, po 90 minutach zmagań wyłoniła zwycięzców Konkursu:
Kategoria: szkoła podstawowa:
I miejsce: Adam Rogowski – Szkoła Podstawowa w Czaplinku
II miejsce: Laura Wyszyńska – Szkoła Podstawowa w Mielenku Drawskim
III miejsce: Filip Zębała – Szkoła Podstawowa nr 2 w Drawsku Pomorskim
Kategoria: szkoła średnia:
I miejsce: Marcelina Luc – Zespół Szkół w Drawsku Pomorskim
II miejsce: Jan Wiewiórkowski – Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim
III miejsce: Jakub Pietrasik – Zespół Szkół w Drawsku Pomorskim
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Zdobywcy I miejsca otrzymali upragniony Puchar Supermatematyka i nagrody rzeczowe, a laureaci II i III miejsca nagrody rzeczowe, ufundowane przez sponsorów: Radę Rodziców ZS, Panią Annę Rawicką, DOMi Salon okien i drzwi – Dominik Tobiszewski, za co serdecznie dziękujemy
Klasy Trzecie Liceum na ćwiczeniach laboratoryjnych z chemii
- 17.01.2023
1 stycznia 2023 roku uczniowie klas trzecich Liceum w ZS w Drawsku Pomorskim uczestniczyli w ćwiczeniach laboratoryjnych na ZUT w Szczecinie. Młodzież miała okazję wykorzystać nabytą w szkole wiedzę, przeprowadzając charakterystyczne reakcje chemiczne .Po zapoznaniu z przepisami BHP, ubraniu odpowiedniej odzieży, wykrywali kationy i aniony w roztworach. Zwycięzcą tej konkurencji został uczeń klasy 3b Artur Kowalewski.
Następnym tematem ćwiczeń laboratoryjnych był wpływ środowiska na przebieg reakcji z udziałem manganianu ( VII) potasu oraz dichromianu ( VI) potasu. Zajęcia dla naszej młodzieży prowadzili: dr hab. inż. Elżbieta Tomaszewicz, prof. ZUT dr hab. inż. Monika Bosacka, prof. ZUT dr inż. Dariusz Rakowski, dr Anna Szady- Chełmieniecka. Szczególne podziękowania kierujemy do prof. dr hab. inż Elżbiety Filipek, szefa Katedry Chemii Nieorganicznej i Analitycznej. Współpracę z uczelnią nawiązała i realizuje p.Justyna Tumasz, która z p.Joanną Pieńkos była również opiekunem wyjazdu.
Chemia praktycznie
- 02.01.2023
"Uczyć chemii bez wykonywania doświadczeń, to jak pisać wiersze nie potrafiąc czytać” to motto trójki fantastycznych chemików z Centrum Chemii w Małej Skali w Toruniu.
3Pod okiem Dominiki Strutyńskiej, Piotra Wróblewskiego i Łukasza Spornego młodzież klas ratowniczych uczestniczyła w dwóch grupach warsztatów: doświadczenia przed egzaminem maturalnym oraz chemia życia codziennego. Uczniowie samodzielnie przeprowadzili m.in. próby ogniowe, destylację oraz otrzymywanie wodoru. Towarzyszyło im mnóstwo śmiechu i zabawy.
Teledysk świąteczny 2022/2023
- 24.12.2022
apraszamy do obejrzenia filmiku, który powstał dzięki współpracy z Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Studiem Deep Sesje, Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego i Wojskiem. W fimiku wzięli uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Drawsku Pom.
Szczególne podziękowania Marcinowi Kubackiemu, który pomógł nagrać teledysk z udziałem naszej Dominiki Syski, która swoim pięknym głosem zachwyca. W filmiku wystąpił także Ksawery Kaczmarkiewicz w roli Świętego Mikołaja. Dziękujemy Wam wszystkim bardzo serdecznie
Uczniowie Zespołu Szkół na wycieczce edukacyjnej w Drukarni Voigt Promotion Sp z o.o.
- 23.12.2022
W środę, 21 grudnia br. uczniowie Technikum Reklamy w Zespole Szkół w Drawsku Pomorskim pod opieką nauczycielek, pani Eweliny Kosmali, pani Anny Kobylarz i mamy uczennicy pani Anety Dziak odwiedzili Drukarnię Voigt Promotion Sp z o.o. Wycieczka ta była możliwa dzięki zgodzie pana Prezesa Klausa Voigta i V-ce Prezesa Michała Makarusia, którym Dyrektor Zespołu Szkół- Iwona Kucharska składa serdeczne podziękowania. Osobiście w organizację zaangażował się pan Pawel Czubik- koordynator druku cyfrowego wielkoformatowego.
10Mieszcząca się na peryferiach miejscowości Police nieopodal Szczecina, drukarnia Voigt Promotion Sp z o.o. realizuje sukcesywnie swój plan podboju europejskiego rynku reklamy. Jako jedyna w tej części Europy oferuje zarówno sitodruk, technologię sublimacji cyfrowej, druk solventowy i UV.
Pan Paweł Czubik, pokazał uczniom, jak działa profesjonalna i prężnie działająca drukarnia. Pan Paweł Czubik pochodzi z Drawska Pomorskiego i jest absolwentem Zespołu Szkół w Drawsku Pomorskim. Razem z panią Eweliną Kosmalą wspominali dawne czasy, gdy był jej uczniem. Opowiedział o swojej pracy w tej firmie oraz obowiązkach z nią związanych. Opisał również swoją ścieżkę kariery zawodowej aż po stanowisko koordynatora produkcji.
Uczestnicy wycieczki zobaczyli, jak obsługuje się profesjonalne narzędzia i sprzęty drukarskie oraz jak one pracują w praktyce. Okazało się, ze praca w drukarni nie jest łatwa - wymaga dużo siły, umiejętności i kreatywności. Dobrze wykonywana, zgrana praca zespołu, wraz z zaawansowaną skandynawską technologią oraz otwartością na zagraniczne rynki gwarantują szybki rozwój i popularność firmy. Łącząc wiele technologii, dostosowując oferty i ceny do potrzeb klienta oraz szeroka dostępność produktów pozwala jej nieustannie poszerzać zasięg swojego działania. Drukarnia produkuje własne rozwiązania z wykorzystaniem profili aluminiowych, systemów oświetlenia LED oraz łączy ze sobą wiele technologii oraz zatrudnia zaangażowanych, kreatywnych pracowników - świadczy to o nieszablonowym podejściu, innowacyjności i nowoczesności przedsiębiorstwa. Wpływa to na jakość wytwarzanych przez nią produktów, dostosowanych do obecnych trendów i wymagań. Należy podkreślić, że produkcja przebiega zgodnie z normami ekologicznymi, co potwierdzają otrzymane certyfikaty. Dzięki swojemu produktywnemu działaniu Drukarnia Voigt Promotion Sp z.o.o. jest przedsiębiorstwem znanym w całej Europie - zagraniczne podmioty korzystają z jej usług. Prowadzona przez jej zarząd strategia funkcjonowania jest wzorem do naśladowania dla innych firm.
Na koniec uczniom i szkole przekazane zostały upominki, w postaci spersonalizowanych podkładek pod myszki, ozdób świątecznych oraz wspólnego zdjęcia w dużym formacie, które będzie pamiątką tej wycieczki. Szczególnie cennym doświadczeniem jest to, że zwiedzający byli świadkami całego procesu ich wytwarzania.
Następnym punktem wycieczki była Galeria Galaxy w Szczecinie, a w niej Multikino, gdzie uczniowie wraz z nauczycielami mieli okazję obejrzeć najnowszy kinowy hit - Avatar. Istota Wody- kontynuację filmu "Avatar" z 2009 roku. Zachwyceni efektami specjalnymi, podrasowanymi jakością 3D, HFR spędzili pozostały czas na przedświątecznych zakupach oraz wymienianiu wrażeń dotyczących wycieczki.
Bezpośredni kontakt z produkcją nośników reklamy sprawi, że wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwale zapiszą się w pamięci uczniów.
Organizator wycieczki Ewelina Kosmala
Notatka Maja Kosmala
Nasze uczennice w konkursie "Quiz wiedzy o lesie"
- 23.12.2022
Uczennice klasy 2b: Maja Kosmala, Ania Raby, Zuzanna Kawecka, Wiktoria Mojsiejewicz reprezentowały 14 grudnia szkołę na Powiatowym Konkursie "Quiz wiedzy o lesie" organizowanym pod patronatem Nadleśnictwa, Centrum Kultury oraz "Głosu Koszalińskiego". Nasza ekipa znalazła się na podium i zdobyła 3 miejsce. Dziewczyny otrzymały voucher do parku rozrywki Play Mobile w Koszalinie. Gratulacje.
Wycieczka do Berlina
- 23.12.2022
6 grudnia uczniowie z Technikum i Liceum wzięli udział w wycieczce do Berlina, gdzie zwiedzili ważne kulturowo i edukacyjnie miejsca m.in. Bramę Brandenburgską, kopułę Reichstag i Muzeum Techniki. Na koniec wycieczki posmakowali berlinskich specjałów na jarmarku bożonarodzeniowym.
Uczniowie rozwiązali również test techniczno -historyczny bazujący na wiedzy zdobytej w poznanych miejscach. Zwycięzcą okazał się Bartosz Fabich z kl. 1 TS Opiekunami wycieczki byli: rodzic - p. Anna Malinowska i nauczyciele ZS: Katarzyna Melnyczok, Katarzyna Kuźniewicz i Mirosław Melnyczok.
Dr Agnieszka Krzanowska oraz dr Joanna Witkowska z Wydziału Humanistycznego na Uniwersytecie Szczecińskim z wizytą w naszej szkole.
- 23.12.2022
Dr Agnieszka Krzanowska oraz dr Joanna Witkowska z Wydziału Humanistycznego na Uniwersytecie Szczecińskim z wizytą w naszej szkole. Spotkanie bardzo owocne, dające podwaliny do podpisania umowy o współpracy między naszymi jednostkami w zakresie wsparcia merytorycznego, konsultacji, udziału w wykładach. Paniom doktor towarzyszyły studentki filologii angielskiej, m.in. nasza absolwentka Julia Kołodziejczyk.
CO TO JEST HEJT? JAKIE SĄ KONSEKWENCJE PRAWNE STOSOWANIA HEJTU I CYBERPRZEMOCY?
- 23.12.2022
W naszej szkole odbywa się cykl spotkań profilaktycznych z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Drawsku Pomorskim sierż. Moniką Gralą oraz pedagogiem szkoły Emilią Kowalską-Bator. W akcję informacyjną, dotyczącą cyberprzemocy i hejtu włączyli się również wychowawcy klas, którzy na zajęciach z wychowawcą realizują obowiązkowy w tym roku szkolnym temat: " Zagrożenia cyberprzemocą, hejt- bezpieczne korzystanie z internetu".
Hejt to odmiana cyberprzemocy z wykorzystaniem głównie: poczty elektronicznej, czatów, komunikatorów, stron internetowych, blogów, serwisów społecznościowych, grup , serwisów SMS i MMS. W przypadku hejtowania psycholodzy często mówią o tzw. efekcie kabiny pilota. Młoda osoba obraża, wyszydza, ale nie widzi skutków swoich działań, czyli krzywdy wyrządzanej innej osobie. Czuje się bezkarna. Pamiętajmy! Kompromitujące kogoś zdjęcia, nagrania czy informacje potrafią zrobić drugiemu człowiekowi ogromną krzywdę. Ofiara hejtu często cierpi, żyje w stresie, boi się wyrażać własne zdanie, obniża się jej poczucie własnej wartości. Może dojść u niej do izolowania się, wystąpienia zaburzeń psychosomatycznych, nerwicy, depresji a nawet prób samobójczych. Pamiętajmy! Hejt to nie jest wolność słowa. Hejt to przestępstwo zniesławienia lub znieważenia podlegające Kodeksowi Karnemu.
Stypendium Prezesa Rady Ministrów
- 05.12.2022
Stypendium Prezesa Rady Ministrów jest jedną z form nagradzania najzdolniejszych uczniów ze szkół średnich. Takie stypendium otrzymuje najlepszy uczeń ze szkoły, który uzyskał najwyższą średnią. Uroczystość odbyła się 29 listopada 2022r. w Delegaturze Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie. Nasi stypendyści to: Alicja Skrzypek, Wiktoria Dolak oraz Marharyta Albatova.
Uczniom towarzyszyła dumna z osiągnięć pani dyrektor Iwona Kucharska. Dziewczyny gratulujemy Wam sukcesu i życzymy kolejnych.
Konkurs wiedzy o ubezpieczeniach
- 04.12.2022
22 listopada 2022 roku w naszej szkole odbył się test sprawdzający wiedzę na temat najważniejszych zadań jakie ZUS wykonuje wobec ubezpieczonych. Jest to projekt edukacyjny ZUS dla szkół ponadpodstawowych, którego patronatem jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki
W teście wzięło udział 9-cioro uczniów. Trzech uczniów uzyskało największe wyniki , są to:
- Sebastian Łącki
- Kacper Kordjarek
- Bartosz Kasprzak
Wielkopolska poznana.
- 04.12.2022
W dniach 15-17 listopada odbyła się trzydniowa wycieczka dla młodzieży klas technikum w ramach programu Ministerstwa Nauki i Edukacji „Poznaj Polskę”, Była to doskonała lekcja historii i geografii Polski. Pierwszym miejscem wizyty, było Muzeum Archeologiczne w Biskupinie – Pałuki. To malownicze miejsce ukazuje w ciekawy sposób prehistorię dawnych ziem polskich i etapy rozwoju poszczególnych kultur. To także miejsce do poznania dawnych zajęć i wytwórczości rzemiosł.
31Kolejnym punktem wycieczki, było Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. ”pierwszej stolicy” Polski. Nic zatem dziwnego, że naszym głównym celem stało się poznanie historii początków naszego państwa oraz wczesnego średniowiecza. Oprócz tego, zapoznaliśmy się
z późniejszą historią Gniezna oraz Wielkopolski, Dodatkiem do całości stała się wizyta na wzgórzu Lecha. Mieści się na nim Katedra Gnieźnieńska w której to znajdują się najstarsze i najcenniejsze zabytki kultury polskiej.Drugi dzień to poznanie zbiorów malarstwa polskiego i europejskiego prezentowanych w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Przy okazji młodzi obserwatorzy mogli sprawdzić swoje umiejętności podczas opracowania karty opisu dzieła. Był to również czas na poznanie zaułków historycznego zespołu miasta Poznania, czyli ratusza i rynku. Warto było także odwiedzić Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. To kameralne muzeum i jego opowieść poprzez eksponaty ,oddaje klimat czasów walki Wielkopolski o niepodległość w 1918 roku. Dopełnieniem całości stała się także uczta kulinarna
w Pyra Bar. Bardzo ciekawym miejscem ,które zostało poznane, była Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu. W połączeniu z odwiedzinami w tzw. Bramie Poznania dopełniło wyobrażenie o historii tego miejsca. Ziemniak ,jaki jest każdy wie, ale jeszcze więcej wiedzy i smaku poznano w Muzeum Pyry . Oprócz zwiedzania pozostał również czas na odwidzenie centrum handlowego „Posnania.” Opiekunowie wycieczki Romuald Kurzątkowski i Jerzy Hołownia.
WARTO ZNAĆ TE NUMERY TELEFONÓW
- 04.12.2022
WARTO ZNAĆ TE NUMERY TELEFONÓW.
ZADZWOŃ, JEŚLI CZUJESZ NIEPOKÓJ,
ZADZWOŃ, JEŚLI W GŁOWIE PIĘTRZĄ SIĘ DZIWNE MYŚLI,
ZADZWOŃ, JEŚLI POTRZEBUJESZ ROZMOWY I WSPARCIA:
- 116 111
Całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
- 800 70 22 22
Całodobowy telefon dla osób będących w kryzysie psychicznym
- 116 123
Telefon zaufania dla osób dorosłych
- 22 484 88 01
Antydepresyjny telefon zaufania Fundacji Itaka
- 22 484 88 04
Telefon zaufania młodych Fundacji Itaka
- 800 12 12 12
Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
„Młodzieży Czytanie”
- 28.11.2022
Młodzież z Zespołu Szkół w Drawsku Pom. uczestniczyła w 6. edycji akcji „Młodzieży Czytanie”, która odbyła sięw koszalińskiej Delegaturze Kuratorium Oświaty. Przedsięwzięcie skierowane było do uczniów, nauczycieli i dyrektorów zachodniopomorskich szkół ponadpodstawowych oraz przedstawicieli środowiska oświaty i kultury. Celem jego było rozbudzanie zainteresowania klasyką literatury polskiej i propagowanie czytelnictwa.
Podczas wydarzenia w delegaturze kuratorium utwory Adama Mickiewicza czytało około 100 uczniów i nauczycieli, nie tylko z Koszalina, ale też innych miast regionu (w tym oczywiście my). Gośćmi specjalnymi byli członkowie kabaretu Koń Polski, czyli Leszek Malinowski i Waldemar Sierański.
koordynatorem i opiekunem akcji była pani Joanna Jedynak.